معاینه «رعنا» توسط پزشک سرشناس آلمانی

پروفسور هاینریش شونایش، پزشک حاذق آلمانی و متخصص جراحی پلاستیک در سفری به ایران، یک‌شنبه هفته گذشته رعنا را در کرمان معاینه کرد و گزارشی از وضعیت او به‌صورت یک پرونده پزشکی به آلمان فرستاد. پروفسور شونایش تمامی درمان‌های انجام‌شده توسط پزشک معالج فعلی رعنا یعنی دکتر رفیع را تأیید کرد و گفت: «درمان این کودک تابه‌حال از طرف دکتر رفیع به‌صورت کاملاً حرفه‌ای و خوب پیش رفته است.»

این خبر را «فاطمه دانشور» عضو شورای شهر تهران و مدیر موسسه مهر آفرین که سرپرستی رعنا را به عهده گرفته است؛ به کانون زنان ایرانی گفت و افزود: «این پزشک آلمانی به ما اعلام کرد که حاضر است در صورت امکان درمان رعنا را در آلمان به‌طور رایگان انجام دهد. اما نکته اینجاست که رعنا اول باید سن رشدش متوقف شود تا بعد جراحی‌های صورت و بدن روی او انجام شود و فعلاً فقط جراحی موی سر و پوست سر او مقدور است.»

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور

فاطمه دانشور البته واقعانمی داند سال‌ها بعد وقتی‌که رعنا ۱۸ ساله بشود، این پروفسور همچنان او را به یاد خواهد داشت و سر حرفش باقی خواهد ماند یا نه؟ و شاید همین باعث می‌شود که بگوید: «ما و شما باید بدانیم که رعنا هنوز نیازمند کمک‌های مالی همه ما است.»

رعنا دختر سمیه مهری قربانی اسیدپاشی خود نیز به خاطر حمله اسیدی پدر و عمویش به‌طورجدی آسیب‌دیده است. سمیه مهری که در اردیبهشت‌ماه سال ۹۰ از سوی همسرش مورد اسیدپاشی قرارگرفته بود، چند هفته قبل، پس از مدت‌ها تحمل بیماری و دو روز بستری‌ در بیمارستان و زیر چادر اکسیژن بودن، به دلیل ازکارافتادگی ریه در اثر زخم‌های ناشی از اسید دریکی از بیمارستان‌های تهران درگذشت.

بعد از مرگ سمیه، شرایط رعنا و نازنین دختران سمیه پیچیده‌تر شد. از طرفی نگرانی‌هایی درباره آزاد شدن همسر اسیدپاش سمیه از زندان بعد از فوت شاکی (سمیه) ایجادشده است. خانواده پدری سمیه نیز صلاحیت نگهداری این کودکان را ندارند و خانواده مادری سمیه نیز تمکن مالی و شرایطی که او را هر هفته به تهران برای مداوا بیاورند نخواهند داشت و به همین دلیل موسسه خیریه مهر آفرین سرپرستی دو کودک سمیه را بر عهده گرفت و در فراخوانی از مردم برای تأمین هزینه‌های مالی و زندگی آن‌ها درخواست کمک کرد.

در اولین اقدام مددکار مستقر در کرمان به دیدار این خانواده رفت و با امام‌جمعه همت‌آباد درباره وضعیت این دو کودک گفتگو کرد. رعنا نیز به همراه پدربزرگش با مدیریت موسسه در تهران دیدار کرد. فاطمه دانشور با پزشک معالج این کودک و مددکارانی که به بازیابی روحی رعنا و نازنین مشغول هستند و پدربزرگ آن‌ها ارتباط مستقیم و مداوم دارد. خانواده رعنا و نازنین سرپرستی خانم دانشور را برای پیگیری امور درمانی، مالی، حقوقی، مددکاری و روانشناسی برای بچه‌ها پذیرفته‌اند.

عضو شورای شهر تهران در باره اقدام های انجام شده می‌گوید: «بعد از تحت پوشش قرار گرفتن رعنا توسط موسسه مهر آفرین، مددکار ما به‌طور اختصاصی پوشش‌های حمایتی خود را به این کودک آغاز کرده است. رفت‌وآمد رعنا به تهران آن‌هم به‌صورت هر هفته برای پدربزرگ او دشوار بود و باوجودی که مهر آفرین تقبل کرده بود این سفر به‌صورت هوایی انجام بشود، اما پدربزرگ او ترجیح داد تزریق ژل‌های هفتگی به سر رعنا در کرمان انجام شود، برای همین این تزریق‌ها هر هفته توسط پزشک معتمد دکتر رفیع (پزشک اصلی رعنا) در کرمان انجام می‌شود و رعنا فقط ماهی یک‌بار برای پیگیری درمان خود به تهران خواهد آمد. بحث دیگری که مهر آفرین آن را پیگیری می‌کند، گرفتن وکیل حاذق برای فرزندان کوچک سمیه مهری است تا از آسیب پدرشان در امان باشند. مهر آفرین با چند وکیل حاذق گفتگو کرده است، چراکه وکیل پیشین خانواده مهری نتوانسته بود آن‌طور که بایدوشاید این پرونده را پیگیری کند. برای همین به‌زودی اطلاعات جدیدی از وکیل آن‌ها در اختیار مردم قرار خواهیم داد. در حال حاضر مهم‌ترین مشکل این دو کودک و پدربزرگ آن‌ها مشکل مسکن است، آن‌ها در خانه خود از داشتن حداقل امکانات بهداشتی محروم هستند و حتی شستشوی رعنا و نازنین به سختی انجام می‌شد، لذا مهر آفرین تقبل کرد که خانه‌ای در روستای محل سکونت رعنا و نازنین با امکانات کامل تهیه کند و آن‌ها به این خانه نقل‌مکان کنند.»

دانشور اطمینان می‌دهد که رعنا فعلاً روحیه نسبتاً خوبی دارد: «پدربزرگ آن‌ها ۱۹ نوه دارد و رعنا با آن‌ها بازی می‌کند و کسی این دخترک را مورد تمسخر قرار نمی‌دهد. هردوی آن‌ها ضریب هوشی بالایی دارند و یادگیری آن‌ها بسیار بالاست. رعنا هنوز به سن مدرسه نرسیده، اما نازنین نمرات خوبی را در مدرسه کسب می‌کند. هر دو کودک را تحت نظر روانکاو و مددکار قرار داده‌ایم و مددکار آن‌ها هنوز گزارشی از وضعیت روحی آن‌ها ارائه نکرده، اما به نظر می‌رسد نازنین نیازمند جلسات روانکاوی بیشتری باشد. خوشبختانه پدربزرگ آن‌ها با ما همکاری خوبی دارد، در حال حاضر مبلغی که در موسسه مهر آفرین برای این دو کودک جمع‌آوری‌شده حدود ۲۰ میلیون تومان است، من درصدد رایزنی با همکاران خود در شورای شهر و اتاق بازرگانی هم هستم تا بتوانیم این پول را به مبلغ قابل‌توجهی رسانده و در یک بانک به نام خود رعنا و نازنین سپرده‌گذاری کنیم تا آینده آن‌ها تا حدی تأمین شود.»

دانشور معتقد است برای کمک بهتر به رعنا و نازنین بهتر است علاقه‌مندان کمک‌های خود را به یک حساب واحد که مهر آفرین برای این دو کودک در نظر گرفته واریز کنند: «این کار به ما کمک خواهد کرد که آینده آن‌ها را تأمین کنیم. از کسانی هم که وجوه کمک شده به این دو کودک را در اختیاردارند و همچنین بخشی از پول‌های سمیه مهری در اختیار آن‌هاست خواهش می‌کنیم که این وجوه را به ما بسپارند تا با مدیریت صحیح برای آن‌ها پس‌انداز کنیم. یاوران عزیز جهت حمایت از رعنا و خانواده وی می‌توانند با شماره ۳۵۲۶۰ تماس حاصل نمایند و یا از طریق شماره جام بانک ملت به نام موسسه خیریه مهر آفرین به شماره ۰۱۳۷۳۴۰۸۳۳۰ و یا با شماره کارت ۶۱۰۴۳۳۷۹۰۰۲۷۳۸۰۴ واریز کنند. در حال حاضر بخشی از پول‌های سمیه مهری نزد کسانی است که برای کمک بیشتر به سمیه با او حساب مشترک بازکرده بودند. اما هنوز باوجود شفاف‌سازی‌های پی‌درپی از سوی مهر آفرین حاضر به برگرداندن این پول به کودکان سمیه نیستند. مهر آفرین از آن‌ها درخواست می‌کند که با گرفتن دست همکاری این موسسه، وجوه نقدی که متعلق به این مادر و دو کودک خردسال وی است را در اختیار مهر آفرین قرار دهند تا این موسسه بتواند با کمک آن‌ها خدمات بهتری را به این دو کودک ارائه کند.»

در آن شب که شوهر و برادرشوهر سمیه بر روی اسیدپاشی‌اند، سروصورت رعنا نیز به‌شدت آسیب دید و بینایی یکی از چشمانش را از دست داد. بدن این دختر که اکنون شش‌ساله است به‌شدت سوخته است. دست‌های نازنین هم کمی آسیب دید، آثار این سوختگی هرچند چندان عمیق نیست اما هنوز بر دست‌های این دختر ۹ ساله دیده می‌شود.

منبع: کانون زنان ایرانی

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s